404 Not Found

404 Not Found


nginx

12-4

4. Líza na větvi

Líza na větvi (anglicky Lisa the Treehugger) je 4. dílem dvanácté série amerického kresleného seriálu Simpsonovi, poprvé vysílaný 19. listopadu 2000 (v celkovém pořadí 252. epizoda).

Děj

Bart si chce pořídit nejnovější herní konzoli, jenže Marge ani Homer mu nedají peníze a sám žádné nemá, a tak si začne shánět nějaký přivýdělek. Nakonec se mu podaří získat práci v holičství, kde začne vypomáhat, jenže majitel mu zaplatí obálkou plnou vlasů. Jeho hledání tedy začíná nanovo. Když prochází kolem thajské restaurace, nabídne mu zničehonic její provozovatel, aby pro něj roznášel thajské menu. I když se to Bartovi nejdřív zdá jako snadná věc, brzy to chce vzdát, ovšem majitel restaurace ho vycvičí, aby byl schopen roznášet lístky s menu i do takových nebezpečných míst, jakým je panství Montgomeryho Burnse.

Bart má nakonec tolik peněz, že si může dovolit pozvat celou rodinu do Šáša Burgeru. Plán jim ale překazí demonstranti na střeše jejich oblíbeného podniku, kteří protestují proti kácení pralesů kvůli pastvinám pro dobytek. Vůdce demonstrantů Jesse Grass je zatčen a odvezen v poutech, ještě předtím si s ním ale stačí Líza krátce promluvit a do hezkého mladíka se zakouká.

Další den se Líza rozhodne mladíka navštívit na policejní stanici, kde je stále zadržován. Dozvídá se např. že cvičí jógu, je ultravegan a kompostuje přímo v kapse svých kalhot. Večer se Líza zúčastní schůze sdružení Děti hlíny, které pomáhá chránit planetu a jehož členem je i Jesse. Hlavním bodem programu je zpráva, že starosta Quimby tajně vydražil nejstarší Springfieldskou sekvoj. Ta byla prodána texaskému pracháči, který ji hodlá porazit. Možnost, jak pokácení sekvoje zabránit je, že na ni nějaký dobrovolník vyšplhá a zůstane do doby, než bude od záměru sekvoji pokácet upuštěno. Tohoto úkolu se zhostí Líza, aby získala Jesseho sympatie.

Líza nejdříve drží hlídku, jenže po čase ji přemůže stesk a jen na skok odběhne domů. Probouzí se až druhý den ráno, jelikož spolu s ostatními členy rodiny usnula u krbu. Co nejrychleji se vrací k sekvoji, ale ta je k jejímu zděšení pokácená. Později se ze zpráv dozvídá, že za zkázu stromu nemohou lidé, ale blesk, který přitáhl Lízin železný kbelík na laně, jenž jí sloužil k tomu, aby jí mohli nahoru na sekvoj posílat jídlo a jiné věci.

Protože si všichni kromě její rodiny myslí, že v době kdy do stromu uhodil blesk byla na něm, považují ji za mrtvou a na místě kde strom stál vytvoří památník. Mezitím Bart a Homer využívají předností, které jim jsou poskytovány jako truchlícím pozůstalým a dokonce ani Líza zprvu nestojí o to, aby se zjistilo že je naživu, v tom případě by byl totiž celý okolní les vykácen, jelikož na její památku texaský pracháč hodlá místo zábavního parku v okolním lese vytvořit Přírodní rezervaci Lízy Simpsonové. Svůj slib ovšem nakonec nedodrží a přezevšechno chce postavit zábavní park. V tu chvíli už Líza nehodlá dál lhát a morálně rozhořčená se ukáže na veřejnosti, při slavnostním shromáždění u pozůstatků sekvoje, která je nyní držena lany a na jejím vrcholku je umístěna Lízina obří hlava s neonovým nápisem Lýzin park. Ve chvíli, kdy se texaského pracháče ptá, jestli se nestydí, začne Jesse kleštěmi přestříhávat lana držící sekvoji, ta padá a uhání z kopce kamsi do dáli, přičemž zničí několik budov.

V závěru Líza navštěvuje Jeseeyho v cele, protože ho opět zatkli. I tak ovšem stále brání planetu a navrhl elektrické křeslo na solární pohon. Líza slibuje, že mu bude psát dopisy, čímž si z vděčnosti vyslouží pusu.

Zajímavosti

  • Gamestation 256 je parodií na Nintendo 64 a Sony PlayStation, kterým se Gamestation podobá.
  • Název ekologického sdružení Děti hlíny je parodií na radikální environmentalistické hnutí Earth First!.
  • Píseň na konci epizody je parodií na This land is your od Woodyho Guthrie.

zdroj: wiki

Written by admin pod: Nezařazené |

Žádné komentáře

RSS kanál pro komentáře na tento příspěvek.

Sorry, Komentáře nejsou povoleny.

404 Not Found

404 Not Found


nginx