404 Not Found

404 Not Found


nginx

8-23

23. Homerův nepřítel

Homerův nepřítel (Homer’s Enemy) je třiadvacátá epizoda osmé série seriálu Simpsonovi. Poprvé byla odvysílána 4. května 1997. Autorem námětu byl Bill Oakley, scénaristou John Swartzwelder a režisérem Jim Readon.

Zápletka se točí kolem Franka Grimese, nového pracovníka v jaderné elektrárně. Homer se pokouší s Frankem spřátelit, avšak ten jej začne nenávidět a prohlásí se za Homerova nepřítele. Ve vedlejší dějové linii Bart vlastní starou továrnu, kterou koupil za dolar v dražbě.

Homerův nepřítel je jednou z nejtemnějších, ale také nejpopulárnějších epizod Simpsonových a je také oblíbená u mnoha tvůrců seriálu, například Billa Oakleyho, Joshe Weinsteina a Matta Groeninga, stejně jako u Rickeyho Gervaise, tvůrce seriálu Kancl. Ačkoliv se Grimes objevil pouze v této epizodě, zvolila jej IGN jednou z pětadvaceti nejlepších vedlejších postav seriálu.

Zápletka

V pořadu „Kentovi lidé“ je představen osud Franka Grimese; „člověka, který musel trpět pro vše, co v životě získal.“ Ředitele jaderné elektrárny pana Burnse se Grimesův životní příběh dotkne a nařídí svému asistentu Smithersovi, aby Grimese najal jako výkonného viceprezidenta. Druhého dne však Burns zhlédné podobný pořad o psím hrdinovi a rozhodne se jmenovat výkonným viceprezidentem jej. Grimes je přeřazen do sektoru 7G, kde má pracovat spolu s Homerem, Lennym a Carlem. Grimes si okamžitě Homera znelíbí pro jeho neomalené chování, nízkou kulturu bezpečnosti práce a naprostou nezodpovědnost.

Ve vedlejší dějové linii mezitím Bart navštíví místí radnici, kde se zúčastní dražby a za dolar koupí starou továrnu na adrese „35 Industrial Way“. Bart zde zaměstná Milhouse jako nočního hlídače a když se druhý den vrátí, zjistí, že se továrna zřítila.

Grimes začíná být čím dál tím více naštvaný na Homera kvůli jeho výstřelkům jako je jezení Grimesova oběda, okusování tužek s Grimesovým jménem a naprostým ignorováním všech bezpečnostním předpisů. I přes svou zlost na Homera, mu Grimes zabrání ve vypytí láhve s kyselinou, kterou Homerovi na poslední chvíli vyrazí z ruky, přičemž láhev narazí na zeď a kyselina ji tak zcela zničí. Toho si všimne pan Burns, který zrovna prochází okolo se svým novým výkonným viceprezidentem a obviní Grimese z toho, že zničil jeho zeď a rozlil jeho drahocennou kyselinu. Rozhodne se dát mu ještě jednu šanci, ale se sníženým platem a postavením. Naštvaný Grimes vejde do Homerovy pracovny a oznámí mu, že od této chvíle je jeho nepřítelem.

Homer se pokusím s Grimesem usmířit a tak jej pozve k sobě domů na večeři. Ta však jen posílí Grimesovu frustraci, když uvidí, že Homer má velký dům, krásnou ženu, tři děti, přičemž Bart vlastní továrnu a na večeři jí humry, kteří ve skutečnosti byli připraveni jako slavností chod právě kvůli jeho návštěvě. Grimes nazve Homera podvodníkem a rozzlobený odejde. Další den se Homer pokusí získat Grimesovu přízeň hraním si na vzorného zaměstnance, ale ani to nevyjde. Grimes si na Homera stěžuje Lennymu a Carlovi, ale ti mu odpovídají, že podle nich je Homer fajn chlapík. Grimes prohlásí, že by byl šťastný, kdyby se mu podařilo dokázat, že Homer je mentálně na úrovni šestiletého dítěte. V Homerově pracovně nastraží pozvánku na dětskou soutěž týkající se jaderné elektrárny, ze které ovšem odstraní veškeré zmínky o tom, že jde o soutěž pro děti, čímž chce dosáhnout toho, aby se Homer ztrapnil před všemi pracovníky elektrárny. Ke Grimeosvě rozhořčení však Homer soutěž vyhraje. Pan Burns předá Homerovi první cenu a ten se také dočká potlesku od všech pracovníků kromě Grimese.

Grimese popadne amok a začne zmateně pobíhat po elektrárně. Prohlásí, že je Homer Simpson a že tudíž nepotřebuje ochrané ruce pro práci s vysokým napětím. Dotkne se drátů s vysokým napětím a proud jej zabije. Během jeho pohřbu Homer usne a v rozsepalném stavu řekne Marge, aby přepla televizi na jiný kanál, zatímco je rakev spouštěna do hrobu.

Výroba

S prvním nápadem přišel Bill Oakley, který navrhl, že by Homer měl mít nepřítele. Tato myšlenka se vyvinula do konceptu Homerova spolupracovníka z „reálného světa“, který by Homera buď miloval nebo nenáviděl. Scénaristé se rozhodli pro druhou variantu, protože ta podle nich měla větší humorný potenciál. Výsledkem se stala postava Franka Grimese; muže, který musel tvrdě dřít celý život, avšak nic nezískal a je ohromen Homerovým úspěchem, který kontrastuje s jeho leností a nezodpovědností.

Epizoda tak zobrazuje, jaké důsledky může mít práce s Homerem pro člověka se zodpovědným přístupem k povinnostem. V této epizodě je Homer prezentován jako normální člověk a ztělesnění amerického ducha, avšak v některých scénách jsou jeho negativní vlastnosti a hloupé chování zvýrazněny. Na konci epozody je Grimes, těžce pracující a vytrvalý „opravdový americký hrdina“, odsunut do role soupeře a divák by tak měl být potěšen Homerovým vítězstvím. V rozhovoru pro fanouškovskou stránku NoHomers.net, Josh Weinstein řekl:

Chtěli jsme udělat epizodu, kde by normální osoba z reálného světa vstoupila do Homerova vesmíru a musela se s tím nějak vyrovnat. Vím, že tato epizoda je kontroverzní, ale prostě ji miluji. Ono to opravdu ukazuje, jak by skončil normální člověk bez smyslu pro humor, kdyby musel koexistovat s Homerem. Diskutovalo se (na HoHomers.net) o konci epizody – udělali jsme to, protože (a) to je velic vtipné a šokující, (b) máme rádi ponaučení typu „občas prostě nemůžeš vyhrát“ – celá epizoda je studií frustrace a tudíž se Homer směje jako poslední a (c) chtěli jsme ukázat, že v reálném světě by byla Homerova existence nebezpečná a život ohrožující, jak zjistil i Frank Grimes.

Frank Grimes měl být původně nakrátko ostříhaný urostlý bývalý mariňák, ale později byl utvořen podle Michaela Douglase ve filmu Volný pád a bývalého vysokoškolského spolubydlícího režiséra Jima Reardona. Josh Weinstein vyjádřil lítost nad Grimesovou smrtí hned v jeho první epizodě a popsal jej jako „úžasnou osobnost.“

Casting

Franka Grimese namluvil Hank Azaria, ačkoliv takovou roli by normálně namluvila některá hostující hvězda. Producenti se rozhodli pro Azariu, protože role obsahovala velké množství frustrace a vyžadovala dobrou znalost seriálu. Azaria, podle kterého měl Grimese namluvit William H. Macy, se alespoň při dabingu snažil imitovat některé Macyho charakteristiky.

Ohlasy

Warren Martyn a Adrian Wood, autoři knihy I Can’t Believe It’s a Bigger and Better Updated Unofficial Simpsons Guide, popsali epizodu jako jednu z nejtemnějších epizod série, která končí opravdu deprimujícím způsobem, ale přesto je jednou z nejvtipnějších a nejchytřejších vůbec.“ V roce 2000 označil Matt Groening v článku v Entertainment Weekly epizodu jako svou šestou nejoblíbenější. Epizoda patří také mezi oblíbené epizody scénaristy a producenta Joshe Weinsteina, jehož oblíbenou scénou je Grimesova návštěva Homerova domu. Ricky Gervais, tvůrce seriálu Kancl, prohlásil, že „Homerův nepřítel“ je jeho nejoblíbenější epizoda.

Když byla epizoda poprvé odvysílána, mnoho fanoušků ji považovalo za příliš temnou a málo vtipnou a navíc byl podle nich Homer zobrazen jako příliš nevychovaný. Ve výsledku tak byla epizoda ohodnocena na The Simpsons Archive známkou B- (2,51). Producent Josh Weinstein v komentáři na DVD prohlásil, že epizodu považuje za jednu z nejkontroverznějších v sériích, které produkoval, protože obsahovala ostrý humor, který mnoho fanoušků nepochopilo. Weinstein zmiňuje také generační rozdíl, protože epizodu diváci původně rozcupovali, ale od té doby se stala populární u mnoha fanoušků, kteří se seriálem vyrostli.

V roce 2006 vydala IGN.com seznam pětadvaceti nejlepších vedlejších postav seriálu a Frank Grimes se umístil na sedmnáctém místě a byl jedninou postavou ze seznamu, která se objevila jen v jedné epizodě. V roce 2007 vyhlásil Vanity Fair Homerova nepřítele sedmou nejlepší epizodou seriálu Simpsonovi. John Orvted řekl, že to byla „nejtemnější epizoda vůbec… Vidět (Grimese) selhat a nakonec být zničen, jakmile vstoupil do Homerova světa je vtipné a uspokojující.“

Odkaz

Frank Grimes byl později zmíněn v mnoha epizodách, kde byla často zobrazena jeho hrobka, obvykle s nápisem „Grimey“ (přezdívka, kterou mu dal Homer a on sám ji nenáviděl), nebo „Homerův nepřítel“ a občas byl zmíněn i jménem. V epizodě „The Great „Louse Detective“ je odhaleno, že Grimes měl syna Franka Grimese Jr., který se pokouší zabít Homera. V této epizodě je opět ukázána Grimesova smrt. Citát šerifa Wigguma, „Ralfíku, odejdi z pódia, zlatíčko“, je použit jako refrén v písni „Ralph Wiggum“ od Bloodhound Gangu.

zdroj: wiki

Written by admin pod: Nezařazené |

Žádné komentáře

RSS kanál pro komentáře na tento příspěvek.

Sorry, Komentáře nejsou povoleny.

404 Not Found

404 Not Found


nginx